W pełni automatyczny, wielopoziomowy parking rowerowy.
AUTOMATYCZNA WIEŻA ROWEROWA
Mając na uwadze rosnące zainteresowanie społeczeństwa turystyką rowerową oraz działania rządów państw europejskich, realizujących polityki transportowe zgodnie z zasadą zrównoważonej gospodarki, firma INNEGER sp. z o. o. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa stworzyła automatyczny parking rowerowy.
Działania rządów państw oraz samorządów lokalnych, którzy zauważywszy potrzebę redukcji ilości zanieczyszczeń spowodowanych ruchem pojazdów z napędem konwencjonalnym, promują transport zbiorowy oraz wszelkiego rodzaju bezemisyjne środki transportu indywidualnego, jak również rosnąca świadomość mieszkańców miast i aglomeracji miejskich, którzy zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez duże koncerny samochodowe zgodnie podkreślają, że znacznie częściej do poruszania się po mieście używaliby rowerów, gdyby mieliby je gdzie bezpiecznie przechować, wskazują na to, że w niedalekiej przyszłości wielostanowiskowe parkingi rowerowe staną się nie tylko luksusem, ale i koniecznością.
Zgodnie z założeniami projektu parking rowerowy na powierzchni równej 6-ciu miejsc dla pojazdów mechanicznych daje możliwość zaparkowania do 120 rowerów. Parkowanie i odbiór rowerów odbywa się przy pomocy automatyki, która po wprowadzeniu roweru na miejsce odbioru sama wstawia go na wolne miejsce wewnątrz parkingu.
Automatyzacja procesu wyeliminowała konieczność zapewnienia stałej obsługi parkingu co sprawia, że jest on dostępny dla użytkowników przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto z racji tego, że parking stanowi zamkniętą przestrzeń, udało się ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych na pozostawiony sprzęt.
Wychodząc naprzeciw rosnącemu na rynku popytowi na rowery elektryczne twórcy VELOLIFT-u przewidzieli możliwość doposażenia go w stacje ładowania baterii oraz wiele innych sprzętów ułatwiających codzienną obsługę ich użytkownikom.
Nalewaki dla przemysłu kosmetycznego i chemii gospodarczej.
Jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, a jednocześnie tym, które króluje w wykresach zużycia jest PET, czyli politereftalan etylenu – termoplastyczny polimer z grupy poliestrów. Zakłada się, że każdy Europejczyk sprowadza do roli odpadu 3 butelki po wodzie lub napojach niealkoholowych tygodniowo.
Mieszkańców Unii jest ok. 450 milionów, co przemnożone przez 3 oraz przez 52 tygodnie w roku daje ok. 70 miliardów butelek PET rocznie. Jest to taka ilość odpadów, której mózg przeciętnego człowieka nie jest w stanie sobie wyobrazić. Ponadto biorąc pod uwagę fakt, iż czas rozkładu takiego odpadu to około 1000 lat, mamy do czynienia z prawdziwą bombą ekologiczną, którą pokolenie osób współcześnie żyjących funduje osobom, które będą funkcjonowały w przyszłych latach.
Mając na uwadze dobro przyszłych pokoleń konstruktorzy INNEGER sp. z o.o., uwzględniając trwające prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie ograniczeń dotyczących stosowania opakowań jednorazowych stworzyli urządzenie, które umożliwia jego użytkownikom napełnianie własnych butelek produktami płynnymi. Zgodnie z założeniami projektu urządzenia tego typu miałyby się znajdować w sklepach znanych sieci handlowych. Producenci chemii gospodarczej i innych produktów płynnych dostarczaliby je do tych centrów dystrybucji w opakowaniach zbiorczych, które po zużyciu ich zawartości byłyby zwracane do ponownego napełnienia. Konsumenci zgodnie z ideą „ZERO WASTE” napełnialiby swoje opakowanie, co w konsekwencji doprowadzi do znaczącego spadku zapotrzebowania na butelki typu PET, zbiorników itd. Firma INNEGER w swoim modelu biznesowym celuje w dyskonty, centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, którym może zaproponować produkt o budowie opartej niczym klocki lego, zapewniający pełną dowolność konfiguracji, ekspresowy serwis oraz możliwość brandingu.
Z szacunków firmy INNEGER wynika, że zastosowanie tego rodzaju urządzenia ograniczy minimum o 35-40% zużycie opakowań typu PET, co znacząco przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego. Ponadto pozwoli to dużym sieciom handlowym spełnić wymogi tworzonej ustawy ekologicznej, która zakłada konieczność odbioru opakowań na produkty płynne, a tym samym nakazuje stworzenie miejsca na ich magazynowanie.